Nyíregyházi találkozó a „Kossuthban”

EPSZTI Regioimage001nális matematika tanári szakmai nap,
Nyíregyházi Evangélikus Kimage004ossuth Lajos Gimnázium, 2018. március 19., hétfő

„Ketten kellünk hozzá. Mindig. Ahhoz, hogy élni kezdjen egy gondolat, egy történet, egy érzés. Én csak elkezdhetem.” Krúdy Gyula

 

Március idusa után Nyíregyházára legrégebbi, és egyben evangélikus gimnáziumába invitálom a matematika szakos kedves tanártársakat. E falak között tanult Krúdy Gyula is. Az iskolával való ismerkedés mellett arra keresünk választ, milyen irányba is tartson a matematika oktatás? Bár Krúdy minden bizonnyal más kontextusban értette az előbb műrészletet, mégis: a „tudományok királynőjével” való szorosabb ismeretséghez is ketten kellünk: tanár és diák.

Hogyan alakíthatjuk a 21. században úgy át a tanórákat, hogy az élmény és tudásgyarapítás legyen tanítványaink részére? Kövessük az angol példát, amely a nagy londoni oktatási kiállításon is megmutatkozik, esetleg kövessük az angol miniszterelnököt, aki viszont épp a minap „vásárolta meg” a kínai szakmódszertant?

(E témában két cikket ajánlok:

https://index.hu/tudomany/2018/02/13/a_nyugat_kinatol_tanulja_ujra_a_matekot/

illetve:

http://moderniskola.hu/2018/02/robotprogramozastol-az-vilaghaborus-loveszarokban-tett-virtualis-kirandulasig-2018-bett-kiallitas-trendjei/                       )

Természetesen a szakmai nap rövid lenne utánajárni, mi is legyen az evangélikus iskolák számára követendő út, de kis ízelítőt talán sikerül „feltálalnunk” – ahogyan Krúdy írná.

Program:

helyszín: Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium,image007
Nyíregyháza, Szent István u. 17-19.

10:00     Gyülekezés

10:15     Tar Jánosné igazgatónő bemutatja az iskolát

10:45     Dr. Kovács Zoltán (Nyíregyházi Egyetem Matematika és Informatika Intézet): Problémaalkotás és matematikatanulás

12:15     Sulik Béla, MTA Atommagkutató Intézet (Atomki), Debrecen: Matematika egy csekély értelmű medvebocs szemével

13:30     Ebéd

14:45     Skultéty Zoltánné (Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon (Miskolc) tanára, az eTwinning nagykövete) :
eTwinning nagykövetként a világ legnagyobb oktatástechnológiai kiállításán

16:00     Beszélgetés az előadókkal, zárás

Dr. Kovács Zoltánimage009

Pólya György írja a Gondolkodás iskolájában: „A diák matematikai tapasztalata fogyatékos marad, ha soha nem nyílt alkalma megoldani olyan feladatot, melyet ő maga talált ki.” Interaktívnak tervezett előadásomban ezt a gondolatot próbáljuk közösen kifejteni konkrét problémákon keresztül.

image010Sulik Béla

Az Atomkiban minden évben megrendezett “Fizikus napok” keretében a munkatársak rendhagyó fizikaórákat tartanak, melyekre középiskolás tanár kollégák hozzák el osztályaikat. Nekem is van egy ilyen órám, amelynek anyaga lényegében saját magamnak feltett kérdésekből született.

Micimackóra utaló címe: “Minél inkább havazik, annál inkább differenciálegyenlet”. Az évek során az óra elég sokat változott, de amennyire láttam, a gyerekek közül néhányan szerették. Az óra rövid ismertetése mellett az évek során szerzett – korántsem kikristályosodott – tapasztalataimról is szeretnék beszámolni.

Az előadás anyaga: pdf    ppt
Skultéty Zoltánnéimage012
Az eTwinning program, melynek észak-magyarországi képviselője vagyok, az Európai Unió közoktatási intézményeinek legnagyobb közössége. Olyan felületet biztosít az együttműködő kollégáknak és diákoknak, ahol IKT-eszközök segítségével kommunikálhatnak, projekteket indíthatnak, ismereteket oszthatnak meg egymással.

Ennek a projektnek a képviselőjeként második alkalommal jutottam el a londoni Bett Show-ra, ahol a legújabb oktatási alkalmazásokkal és eszközökkel ismerkedhettem meg.

A prezentációk:

http://prezi.com/n0qjboi0t6oz/?utm_campaign=share&utm_medium=copy

Magyarok a BETTen

E-Twining