Villámfeladatok

Egy informatikai cég számára rendkívül fontos, hogy mindenkor a legfrissebb információkkal rendelkezzen. Erre akarunk benneteket is figyelmeztetni, ezért fontos, hogy a leveleiteket és a verseny oldalát rendszeresen nézzétek! Ezt szeretnénk a villámfeladatokkal elérni.

Minden feladat egy hétig lesz fenn. Az elsőnél még írunk levelet, de ez nem mindegyiknél lesz így. A feladatot a tchaby@gmail.com címre küldjétek, a tárgyba kerüljön villámkérdés_isk_neve_székhelye, tehát ha Árpáson lenne egy Dombi Ilona gimnázium, akkor a tárgyba kerüljön: Villámkérdés_Dombi_Ilona_Ev_Gimn_Árpás.

Harmadik villámfeladat

A harmadik villámfeladatot minden versenyző e-mailben megkapta, de csapatonként egy ember küldje be!

Az eddigiektől eltérően e-mailben egy teszt linkjét küldtem, ugyanis egy online tesztet kell megoldanotok.

Bár most mindenki megkapja a tesztet, de csapatonként csak egyet lehet és kell megoldanotok!
A feladatsor nem időzáras, tehát nyugodtan utána tudtok nézni a kérdések megoldásának (ez is a cél), a tesztet viszont csapatonként csak egyszer van lehetőségetek elküldeni!
Ennek az az oka, hogy az elküldés után azonnal kaptok értékelést (végre egyszer időben 🙂 !
Azt is kérem -bár biztos vagyok benne, hogy ennél komolyabb minden versenyző, tartózkodjatok attól, hogy kamu e-mailcímmel bárki is megoldjon feladatsort, avval ugyani nagy kárt tesz, mert kénytelen vagyok a teljes kérdéssort visszahívni, tehát más csapattal is kitolnátok!
A villámkérdéssor visszaküldésére megint egy hetetek van, azaz a határidő március 7, reggel 7:00 :)!
Mindenkinek hasznos versenyzést kívánunk, Isten áldásával!

Az első villámfeladat megoldása és pontozása:

Válaszadásért: 5 pont

1. Mi volt Neumann János gimnáziumának a neve, amikor oda járt?

Budapesti Ágostai Hitvallású Evangélikus Főgimnázium

(Forrás: http://fenyeve.mta.hu/wp-content/uploads/2015/06/MTA-Fasor-p%C3%A1ly%C3%A1zat-besz%C3%A1mol%C3%B3.pdf

Rövid nevén Budapesti Evangélikus Főgimnázium   (valamelyik esetén 2 pont)

2. Hogy hívták a matematika tanárát?

Rátz László tanár úr   (2 pont)

3. Hova járt középiskolába a tanára?

1875–1880 között a soproni magyar királyi állami Főreáliskola (ma Széchenyi István Gimnázium) tanulója volt. Ezt követően 1880–1882 között a soproni Evangélikus Líceumban tanult és itt érettségizett 1882-ben. (2-2 pont)

(Forrás: Wikipédia)

4. Hol található a sírja?

Nem egyértelmű, két jó válasz:

Neumann: Princeton (New Jersey, USA)

Rátz: A Soproni Evangélikus Temetőben    Valamelyik (2 pont)

A villámkérdések ponttáblája:

Neve össz-pontszáma V 1 2 3 4
 Nyíregyháza EKLG 13 5 2 2 4 0
Sopron, Eötvös 11 5 0 2 2 2
Aszód 13 5 2 2 2 2
Miskolc, Kossuth ÁI 13 5 0 2 4 2
Sopron, Líceum 15 5 2 2 4 2

A második villámfeladat megoldása és pontozása:

Nyilván, lejárt a határidő, így nem fogadok el már megoldást… xD

Válaszadásért: 5 pont

1.  Amerikai magyar, aki űrturista volt. Add meg a magyar nevét!

(Ifj). Simonyi Károly 2 pont

2. Hol szerzett ő és hol szerzett édesapja először doktori címet!

Az apa, Simonyi Károly Érettségi után a Budapesti Műszaki Egyetem gépészmérnöki szakára iratkozott be, amelyet 1940-ben végzett el. Közben azonban, mintegy passzióként, Pécsett jogi diplomát is szerzett. -Tehát Pécsett, hiszen a jogi diplomához jár a doktori!

A fia  elvégezte a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem mérnöki szakát, majd  a Stanford Egyetemen szerzett doktorátust. 1-1 pont

Az apa a háború után először melyik tanszék vezetője volt? Mi volt az itteni nagy alkotása?

3. A háború után Simonyi elnyerte a soproni egyetem fizikai-elektrotechnikai tanszékének a vezetését, és itt tervezte és építette meg azt a részecskegyorsítót, amelyet sokan életműve legnagyszerűbb alkotásának tartanak. 2 pont

Az egyetem neve nem fontos, de 1934-től a József Nádor Gazdasági és Műszaki Tudományos Egyetem nevet viselte 1950-ig (forrás: http://mke.info.hu/konyvtarvilag/2014/08/a-nyugat-magyarorszagi-egyetem-tortenete-a-kezdetektol-napjainkig/1700/)

4. Melyik államban dolgozott először a fiú a szakmában?

Ifjabb Simonyi Károly az átlag magyaroknál sokkal hamarabb, már a hatvanas években megismerkedett a számítástechnikával. Éjjeli őr volt ugyanis egy komputerlaborban, ahol rácsodálkozhatott a szobányi Urál–II-es szovjet számítógépre. Már a gimnáziumban megtanult programozni, tizenhét évesen pedig egy rövid tanulmányútra kijutott Dániába – és nem tért haza. Először dán számítástechnikai cégek alkalmazták.

2 pont

Hogy hívták az apa rokonát, aki segített a tanulásban? Milyen közjogi méltóság volt és mikor?

Egyházasfaluban született szegény parasztcsalád hetedik gyerekeként. Szerencsére a falu plébánosa felfigyelt a kortársai közül kimagasló intellektusú fiúcskára, és meggyőzte a jobb módú pesti rokonait, legfőképpen a korábbi miniszterelnök Simonyi-Semadam Sándort, hogy támogassák a kis diák tanulmányait.
Magyar Királyság 25. miniszterelnöke 1920. március 15.- július 19. (Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Simonyi-Semadam_S%C3%A1ndor)

1-1 pont

A többi adat forrása:

A 2. villámkérdések ponttáblája:

Iskola neve V 1 2 3 4 5
 Nyíregyháza EKLG 0 0 0 0 0 0